Üye olGiriş

İcra ihaleleri

18 bin liraya 2008 model Audi A3, 30 bin liraya Beylikdüzü'nde 3+1 daire, 15 bin 600 liraya 2008 model Mercedes Vito. Sadece bu kadar da değil; Boğaz'da bir yalı, balık çiftliğinin balıkları……Bütün bu saydıklarımız icra dairelerinden satışa çıkarılan ve satılan mallardan sadece bazıları.

Türkiye'de hep icralık olan vatandaşların ucuza satılan malları ve düştükleri zor durumlar anlatılır durur. Bunun yanı sıra "ağlayanın malı gülene hayır etmez" düşüncesiyle icra ihalelerinden kimse mal almak istemez. Herkesin bu ihalelerden uzak durmasını fırsat bilenler ise bütün bu icralık malları neredeyse yok fiyatına topluyorlar. İcralık malları düşük fiyattan toplayıp satarak çok yüksek kazançlar elde etmeye başlayan bu gruplar zamanla ihaleye girmek isteyen vatandaşları da ihalelere sokmamaya başladılar. Bu durumdan en büyük zararı ihalelerde rekabet olmadığı için mallarını değerinin çok altında bir fiyata satmak zorunda kalan vatandaşlar görüyor.

Yapılması gereken ise icra ihalelerine katılmak.

Düşünün ki icra ihalesine katıldınız ve alamadınız. Yükselttiğiniz tutar kadar borçlunun borcunu ödemesine yardımcı olduğunuzu biliyor musunuz?  

Örneğin icralık bir daire var piyasa bedeli de (muhammen bedel) 100.000TL belirlenmiş olsun. İlk ihalede bu muhammen bedelin %60 ından yani 60.000TLden ihaleye çıkıyor eğer satılmaz ise %40 ından 40.000TLden satışa çıkıyor.60.000TLden başlayan bir açık artırmada herkes minimum fiyattan alım yapmak isteyeceğinden 100TL 100TL artırmaya başlar; rekabet olmazsa satış fiyatı 60.100TLde olabilir; rekabet olursa 100.000TLde olabilir.

Borçluya yardım etmenin en güzel ve en masrafsız yoludur icra ihaleleri çünkü ihaleyi alamazsanız herhangi bir zararınız yoktur. Ancak yükselttiğiniz her 1 TL borçlunun borcunu ödemesine yardımcı olacaktır.

Bundan yıllar önce hukukçularımız icra kanunlarını hazırlarken minimum fiyattan ihaleyi başlatmalarının sebebi potansiyel alıcıları mümkün olduğunca bir araya toplamaktır.

Böylece rekabet ortamında açık artırma ile en yüksek fiyattan satış yapabileceklerini düşünmüşler.

Ta ki birileri çıkıp da ağlayanın malı gülene hayır etmez diyene kadar…

 


2008 yılında kurulan icralik.com un vekilleri ihalelere katılma konusunda büyük zorluklar çekmişlerdi. Bazı gruplar çalışanlarımızı ihaleye almamaya kalkışmıştı. Bu durumu çözmek için icra avukatlarıyla ihalelere girme yolunu seçtik ve böylece bu sorunu aşmış olduk. İhalelere girmemizi istememelerinin sebebi malları ilk fiyatlarından(60.000TL) alıp satıyorlardı…

Ne güzel Dünya!

Satış devlet satışı

Satışa giren yok

Sebep;

Ağlayanın malı gülene hayır etmez…

Ortalıkta bu kadar ihale mafyası olduysa sebebi bizleriz

Borçluları ağlatan, yalnız bırakan bizleriz.

UNUTMAYIN İCRA İHALELERİNE KATILMAK BİR VATANDAŞLIK GÖREVİDİR!!!

 

Üye Girişi

Kullanıcı girişi

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Ücretsiz üye olŞifremi hatırlat